Ukulelių tipai ir dydžiai

Ukulelės gali būti keturių pagrindinių dydžių – soprano (21"), koncertinės (23"), tenorinės (26") ir baritoninės (30") ukulelės. Sopraninės ukulelės yra pačios mažiausios, o baritoninės didžiausios.

Sopraninės, koncertinės ir tenorinės ukulelės derinamos taip pat (G-C-E-A). Tai reiškia, kad jei išmokote groti su viena iš minėtų ukulelių neiškils papildomų problemų ir su kito dydžio ukulele. Baritoninės ukulelės derinamos 5 pustoniais žemiau (D-G-B-E).

Kadangi skirtingų dydžių ukulelės turi skirtingo dydžio korpusą, kuo didesnė ukulelė tuo garsiau ji skambės, bei turės stipresnių žemų tonų. Todėl koncertinės ir tenorinės ukulelės labiau vertinamos muzikantų dėl sodresnio skambesio lyginant su sopraninėmis ukulelėmis. Tačiau reikia nepamiršti, kad soprano ukulelė yra klasikinis Havajų instrumentas todėl aukštas ir ryškus garsas yra autentiškas.

Groti šiek tiek lengviau su koncertinėmis arba baritoninėmis ukulelėmis, nei su sopraninėmis. Taip yra dėl didesnio skalės ilgio (skalė tai stygų ilgis, kuris tęsiasi nuo apatinio iki viršutinio tiltelio). Ilgesnė skalė reiškia, kad tarpai tarp skirsnių yra didesni. Kuo didesni tarpai, tuo daugiau erdvės pirštams užspausti stygas ir akordus. Taip pat, lengviau groti sudėtingesnėmis technikomis. Tai ypač svarbu muzikantams, kurie turi didesnes rankas.

Mažiau populiarių ukulelių tipai

Be šių pagrindinių ukulelių dydžių ir tipų gali būti ir kitų instrumento variacijų:

  • Bandžolelė – tai standartinio derinimo ukulelė, turinti bandžos korpusą, kurios garsas panašus bandžą.
  • Gitalėlė – tai šešių stygų (baritoninės ukulelės dydžio) ukulelė, kuri derinama kaip standartinė gitara tik 5 pustoniais žemiau. Grojimas toks pat kaip ir su gitara, tik garsas bus gerokai aukštesnis.
  • Bosinė ukulelė – tai tarsi bosinė gitara ukulelės kūne. Derinimas toks pat kaip ir standartinės bosinės gitaros.
  • Elektrinė ukulelė – tai ukulelė, kuri atrodo kaip elektrinė gitara. Gali būti su nailoninėmis arba metalinėmis stygomis. Turi garso nuėmėjus, todėl neprijungta prie įgarsinimo įrangos skleidžia labai mažai garso.

Kokia tinkamiausia ukulelė pradedantiesiems?

Iš esmės nėra vieno teisingo pasirinkimo. Įprastai soprano ukulelės skirtos pradedantiesiems bus šiek tiek pigesnės už koncertines ar baritonines. Muzikos mokytojai dažniausiai rekomenduoja pradėti mokytis su koncertinėmis ukulelėmis, dėl didesnių tarpų tarp skirsnių. Taip pat, dauguma žmonių labiau mėgsta sodresnį ir žemesnį garsą. Nemažai žmonių išmoksta pagrindus su pigesne sopranine ukulelė, o vėliau įsigyja koncertinę ar baritoninę ukulelę.