Kuo skiriasi akustinės gitaros stygos?
Akustinės gitaros turi metalines stygas, kurios šiai gitarai suteikia ryškų ir šaižų garsą, kuris asocijuojasi su roko, kantri ar bliuzo muzikos stiliais. Stygos turi tam tikras charakteristikas, kurios gali turėti įtakos grojant.
Vienas iš pagrindinių stygų požymių yra jų storis. Plonesnės stygos turės aukštesnį garsą, jos bus minkštesnės, todėl ir groti su jomis bus lengviau. Tačiau grojant garsiau ar neatsargiai derinant gitarą plonesnės stygos gali lengviau nutrūkti. Storesnės stygos priešingai, turės žemesnį ir sodresnį garsą, bus šiek tiek sunkiau užspaudžiamos. Stygų storis dažniausiai matuojamas coliais (kiek rečiau milimetrais).
Tam, kad renkantis stygas nereikėtų atsiminti visų stygų storių, stygos pasirenkamos pagal pirmos (ploniausios) stygos storį:
Plonos stygos bus tos, kurių pirmos stygos storis 0.090“, 0.010”
Vidutinės stygos bus tos, kurių pirmos stygos storis 0.011”
Storos stygos bus tos, kurių pirmos stygos storis 0.012“, 0.013“
Renkantis stygas pagal storį reikėtų atkreipti dėmesį į gitarą ir grojimo stilių. Jei Jūsų gitara yra mažesnė rekomenduojama rinktis plonesnes arba vidutines stygas. Didesnėms gitaroms labiau tiktų vidutinės ir storesnės stygos. Taip pat, reikėtų atkreipti dėmesį į grojimo tipą. Jei mėgstate rinkti stygas ir groti natomis pirštais, tuomet Jūsų pasirinkimas turėtų būti plonesnės stygos. Jei grojate akordais – storesnės.
Iš ko pagamintos stygos?
Metalinės akustinės gitaros stygos gali būti pagamintos iš skirtingo metalo, kuris turi įtakos skambėjimui:
Bronzos lydinio stygos (bronze) – tinka įvairiems muzikos stiliams. Turi aiškų, šviesų garsą. Šio tipo stygos turi polinkį greitesniam nusidėvėjimui ir oksidavimuisi.
Fosforo bronzos lydinio stygos (phosphor bronze) – tai yra bronzos lydinio stygos, kurios turi įmaišyto fosforo. Turi ryškų, tačiau šiek tiek šiltesnį garsą už bronzos lydinio stygas. Dėl įmaišyto fosforo stygos linkę tarnauti kiek ilgiau.
Žalvario lydinio stygos (brass) – turi dar ryškesnį metalinio tono garsą nei bronzos lydinio stygos.
Kaip dažnai keisti stygas?
Tam kad instrumentas išlaikytų gerą skambesį specialistai rekomenduoja stygas keisti kas 100 valandų grojimo arba kas 3 mėnesius (stygos dėvisi ir negrojamos, apdulka, išsitepa ir oksiduojasi). Pasenę stygos skamba dusliai, prasčiau išlaiko instrumento derėjimą, gali būti nemalonios groti.
Kurias stygas pasirinkti?
Kiekvienas muzikantas stygas renkasi pagal savo skonį ir muzikos stilių. Geriausias būdas nuspręsti kurios stygos tinkamiausios išbandyti skirtingų storių ir medžiagų stygas. Tačiau jei nežinote nuo ko pradėti rinkitės vidutines bet kokios medžiagos 0.011” storio stygas.